GDZIE pożyczyć pieniądze. Pożyczka na wakacje

Raz w roku, najczęściej w wakacje, każdy Polak chce spędzić przynajmniej tydzień na błogim leniuchowaniu. W lipcu i sierpniu szczególnie chętnie wybieramy się nad Morze Bałtyckie jak również na wakacje za granicą, gdzie spędzamy czas na błogim leniuchowaniu lub aktywnym wypoczynku. Wtedy też przyda się dobra pożyczka na wakacje.

Gdzie pożyczyć pieniądze

Gdzie pożyczyć pieniądze


Nie oszczędzamy na przyjemnościach – hotel, restauracje i rozrywki często muszą być na najwyższym poziomie. Często wybieramy wakacje egzotyczne co sprawia, że czasem budżet zaplanowany na wakacyjną imprezę okazuje się być zbyt mały w stosunku do faktycznie pojawiających się kosztów. W takiej sytuacji gdzie pożyczyć pieniądze na wakacje i ile będzie to kosztowało?

Największymi instytucjami kredytowymi są w Polsce banki działające w formie spółek akcyjnych. W ich ofercie znaleźć możemy kredyty hipoteczne, samochodowe czy inwestycyjne.

Ale poza nimi banki oferują również kredyty przeznaczone na cele konsumpcyjne. Coraz częściej w okresie przedwakacyjnym pojawiają się promocje bankowe, w tym oferty kredytów przygotowanych specjalnie dla osób potrzebujących pieniędzy na wyjazd wakacyjny. Z reguły od strony kosztowej oferta wygląda podobnie jak zwykłe kredyty gotówkowe, ale specjalne akcje marketingowe stworzone przez bankowców dają szansę na skorzystanie z promocyjnych warunków.

Kredyty wakacyjne udzielane są zazwyczaj na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy, a kwota pożyczki to średnio kilka tysięcy złotych. Procedura weryfikacyjna będzie zbliżona do tej w przypadku wnioskowania o kredyt gotówkowy, raczej więc nie obejdzie się bez udokumentowania dochodów. Osoby z niskimi zarobkami czy posiadające zajęcia egzekucyjne mogą zostać odesłane z decyzją negatywną.

Gdzie pożyczyć pieniądze poza bankiem


Na rynek produktów finansowych coraz prężniej wchodzą przedsiębiorstwa niebankowe, oferując coraz lepszą gamę pożyczek. Należą również do nich promocyjne oferty wakacyjne, które skierowane są do osób planujących wyjazd. Wnioskowanie o pieniądze jest podobne jak w przypadku zwykłej pożyczki gotówkowej lub nieco łatwiejsze, jeśli wnioskujemy o chwilówkę. Konieczne będzie okazanie dokumentu potwierdzającego tożsamość, wskazanie kilku informacji osobistych oraz podanie numeru telefonu do kontaktu czy numeru konta bankowego, na który mają zostać przekazane środki z pożyczki. 
Gdzie pożyczyć pieniądze poza bankiem


Firmy pozabankowe zazwyczaj oferują pożyczki wakacyjne na czas dostosowany do potrzeb klienta – spłata może nastąpić w okresie jednego, dwóch czy nawet trzech miesięcy po zakończeniu wakacji. Dzięki temu łatwiejsze jest sfinansowanie wakacyjnej przygody. Pożyczki pozabankowe na wakacje nie są produktem najtańszym – RRSO może wynieść od kilkudziesięciu do nawet kilkuset procent, czyli czasem wielokrotnie więcej niż w banku.

Pożyczki społecznościowe


Od kilkunastu lat na świecie rozwija się branża pożyczek społecznościowych. W Polsce prawie nie znana, choć ma tu kilku swoich reprezentantów. Pożyczki społecznościowe polegają na połączeniu przez serwis internetowy pełniący rolę pośrednika dwóch stron: pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy. Z reguły są oni osobami prywatnymi, choć w związku ze zmianami prawnymi może okazać się, że pożyczkodawcą zostaną wkrótce jedynie przedsiębiorcy.

Na czym polega pożyczka społecznościowa


Działanie modelu polega na tym, że pożyczkodawcy są osobami posiadającymi nadwyżki finansowe, a pożyczkobiorcy osobami potrzebującymi tych pieniędzy. W zamian za prowizję pośrednik łączy strony transakcji, jednocześnie odpowiadając za weryfikację zarówno pożyczkodawcy jak i pożyczkobiorcy. Korzyści mogą odnieść wszyscy – pośrednik zarabia, pożyczkobiorca cieszy się kosztami niższymi niż w banku, a pożyczkodawca zyskami wyższymi niż na lokacie bankowej. Ten model finansowania wydatków jest szczególnie popularny na zachodzie wśród młodych ludzi, a wydatki wakacyjne są jednym z podstawowych celów kredytowych.

W naszych warunkach rynek jest jeszcze dość słabo rozwinięty, a państwo nie poprawia sytuacji nakładają wiele obostrzeń prawnych na rynki finansowe. Lecz dopóki istnieją możliwości korzystania z pożyczek społecznościowy – warto spróbować. Później pozostanie nam już tradycyjny model pożyczek społecznościowy, znany sprzed wieków – w gronie rodziny i znajomych, ale niekoniecznie pod kontrolą urzędu skarbowego.

Pożyczki społecznościowe

Lombard – ostatnia deska ratunku


Na koniec wspomnijmy jeszcze o jednym rozwiązaniu, które choć na wakacjach niekoniecznie będzie najlepsze, to uczciwie należy o nim przypomnieć. Lombardy to instytucje działające w całym kraju od wielu lat. Pod zastaw wartościowych przedmiotów udzielają niewielkich pożyczek gotówkowych. Po ich spłacie przedmiot zastawu jest zwracany klientowi. Lombardy przyjmują pod zastaw smart-fony, biżuterię, monety kolekcjonerskie i inne przedmioty o znaczącej wartości. W przypadku wyjazdu wakacyjnego zastawianie biżuterii czy telefonu nie będzie najlepszym rozwiązaniem, ale czasem może okazać się jedynym.

Choroba, awaria samochodu czy kradzież pieniędzy to sytuacje, w których pożyczka z lombardu może okazać się przydatna. Oferta lombardów dostosowana jest do potrzeb klientów, a warunki umowy można z reguły negocjować. Pamiętajmy jednak, że niespłacone zobowiązanie może doprowadzić do sytuacji, w której lombard sprzeda przedmiot zastawu i w ten sposób odzyska pożyczone klientowi pieniądze. Będzie to bolesne szczególnie wtedy, gdy przedmiot zastawu miał olbrzymią wartość sentymentalną.

Pieniądze na wakacje


Podsumowanie

Wakacje to czas, kiedy chcemy wypocząć przed nadchodzącymi chłodniejszymi miesiącami i przed powrotem do długich godzin w pracy. Nic dziwnego, że większość osób ceni sobie porządny wypoczynek. Warto zainwestować w te magiczne chwile, by z nową energią wkroczyć do firmy po dobrze spędzonym urlopie. A jeśli potrzebne będą do tego dodatkowe pieniądze – już wiecie, jak i gdzie je można pożyczyć.

Pamiętajcie też o dobrym ubezpieczeniu turystycznym, tak aby nic Was nie zaskoczyło na wakacjach.