GDZIE JEST BURZA - Śledzenie burz na żywo

Gdzie jest burza


Aby określić gdzie jest burza, poza śledzeniem ostrzeżeń, bardzo istotne jest to, by umieć rozpoznać zagrożenie. Storm radar umożliwia śledzenie burz na żywo oraz gdzie obecnie występuje burza czy nawet chmury burzowe. Pozwoli stwierdzić czy nadciąga nawałnica oraz umożliwi w porę jeszcze zareagować.


Gdzie jest burza w Polsce? - Śledzenie burz na żywo


Jeśli zaglądasz na mapę i śledzisz gdzie jest burza to gdy widzisz dużą, czerwoną plamę, to jest to duża komórka burzowa, z dużą gęstością wyładowań. Jeśli prędkość przemieszczania się burzy jest bardzo duża, oznacza to, że towarzyszy jej bardzo silny wiatr. Na tej podstawie możesz stwierdzić, że jest to poważna burza, a nawet nawałnica. Jeśli widzisz, że zmierza w kierunku twojej miejscowości, masz jeszcze czas zareagować! Natomiast jeśli już widzisz chmurę i nie masz możliwości sprawdzenia mapy, to dokładnie przyjrzyj się tej chmurze. Zwróć uwagę na to jak szybko się przesuwa i czy jej "czoło" nie różni się znacząco od całości. Jeśli na "czole" chmury widoczny jest pas, który wygląda jak jej oddzielna część, to najprawdopodobniej jest to wał szkwałowy. Zwiastuje potężną wichurę.

Gdzie jest burza


Zwróć też uwagę na horyzont. Jeśli chmura jest postrzępiona to również świadczy to o silnym wietrze. Z takich strzępów właśnie tworzą się leje kondensacyjne, które po dotarciu do ziemi zmieniają się w trąby powietrzne! Oceń wysokość chmur. Jeśli są bardzo niskie to znaczy, że są ciężkie i można spodziewać się porządnej ulewy, a nawet oberwania chmury. Szum ulewy też usłyszysz już z oddali. Jeśli więc widzisz chmurę z takimi właśnie szczegółami, możesz być pewien, że to nie będzie zwykła burza. Natychmiast w takiej sytuacji reaguj! Obserwacja pozwoli określić gdzie jest burza, a gdzie tylko zwykłe chmury.

Obserwacja gdzie jest burza i nawałnica


Cała Polska i nie tylko, posiada radary, które rejestrują wyładowania i mogą określić gdzie jest burza. Te wyświetlają się na mapach, dostępnych na wielu stronach. Nasz serwis to mapa burzowa ukazująca zarówno gęstość wyładowań jak i kierunek oraz prędkość przemieszczania się burzy.

Gdzie są burze


Przeplatanka słonecznej i burzowej pogody jest nieodłączną częścią lata od zawsze. Jednak trudno nie zauważyć zmian. Ocieplenie klimatu spowodowało, że od pewnego czasu aura przechodzi z fazy brzydkiego jeszcze przedwiośnia od razu niemal w fazę letnią. Na domiar wszystkiego pogoda jest coraz bardziej dynamiczna. Teraz to upały przeplatają się z burzami, które dawniej były zazwyczaj łagodne, choć potrafiło polać i powiać czy też sypnąć gradem, a dziś dni gdzie jest burza są w większości gwałtowne i przynoszą zjawiska powodujące czasem niemałe szkody, a także zagrażające zdrowiu i życiu.

Często mamy do czynienia z prawdziwymi nawałnicami trwającymi krótko, ale niosącymi spustoszenie. Są one poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi. Tym bardziej więc powinno się stawiać na edukację ludzi i dzieci w szkołach na temat właśnie nawałnic, a także na rozwój systemów ostrzegania.

Ostrzeżenia przed burzami i zagrożenia


W szkole uczono każdego z nas i uczy się nadal dzieci o tym co należy, a czego nie wolno robić w czasie burzy. Jednak dotyczy to zwykłych burz, które bez problemów można przetrwać i poza domem. Tymczasem potrzebna jest edukacja dotycząca właśnie nawałnic. Nie da się zapobiec szkodom i zniszczeniom, ale można zapobiec zagrożeniu zdrowia i życia jeśli wie się co robić.

Nawałnica pojawia się szybko i atakuje od razu z całą swoją siłą. Jeśli widzisz chmurę zwiastującą nawałnicę to niewiele zdążysz już zrobić. Dlatego tak ważne są przede wszystkim ostrzeżenia. Te są wydawane przez IMGW i podawane we wszelkich mediach. Niestety ludzie nadal mało zwracają na nie uwagi. Ignorują informacje gdzie jest burza, bo przecież nie da się nie iść do pracy tylko dlatego, że mogą być burze albo po prostu w nie nie wierzą, ponieważ się nie zawsze sprawdzają. Nie rozumieją, że choć ostrzeżenie jest dla całego województwa, to burza wcale nie musi przejść po całym jego terenie. Jeśli jest ostrzeżenie dla województwa małopolskiego, nie oznacza to wcale, że będzie burza na sto procent i że będzie w Krakowie lub w górach.

Nawałnica


Meteorolodzy nie są w stanie ustalić tego z aż taką dokładnością. Samo już to, że potrafią stwierdzić zagrożenia dla poszczególnych województw jest czymś wielkim. Nie wolno więc bagatelizować ostrzeżeń o tym gdzie jest burza, bo tylko odpowiednio wcześnie zdobyte informacje, sprawdzanie występowania burzy, pozwalają przygotować się na przejście nawałnic, zmienić swoje plany i zapobiec tragedii.

Co robić kiedy nadciąga burza lub nawałnica? 


Nieważne czy to zwykła burza czy nawałnica, reagować należy zawsze. Przede wszystkim bez paniki, bo może ona przynieść więcej szkody niż pożytku. Oto co powinieneś zrobić:


  1. Nie wychodź z domu/Jeśli jesteś poza to szybko wróć.
  2. Jeśli nie możesz wrócić do domu to poszukaj schronienia. Wejdź do sklepu, kościoła, gdziekolwiek. W ostateczności wsiądź do jakiegokolwiek tramwaju czy autobusu. Na wsi pukaj do ludzi, ktoś pozwoli ci na pewno przeczekać burzę u siebie.
  3. Pozamykaj okna w domu.
  4. Jeśli jedziesz samochodem, zatrzymaj się. Najlepiej zjedź na jakiś parking, byle nie stać pod drzewami. Samochód stojący pod blokiem przeparkuj tak, by nie stał pod drzewem. Burza to niebezpieczeństwo gradu, więc możesz spróbować ochronić samochód poprzez przykrycie go czymś grubym i twardym, np. plandeką.
  5. Usuń z balkonu (na wsi z podwórka) wszystkie doniczki i rzeczy, które wiatr może porwać i zrzucić.
  6. Zadbaj o swojego zwierzaka. Na wsi psa przebywającego na zewnątrz wpuść do domu. Podaj psu coś na uspokojenie, bo psy boją się piorunów tak samo jak fajerwerków w Sylwestra.
  7. Wyłącz urządzenia elektryczne w domu.


Najlepiej burzę przeczekać w domu i wyjść dopiero wtedy jak już będzie bezpiecznie. Przede wszystkim jeśli ważne jest dla ciebie bezpieczeństwo, nie ignoruj ostrzeżeń, a wręcz je obserwuj. I śledź aktualnie gdzie jest burza. To naprawdę może cię uratować!