RADAR BURZ - Gdzie jest burza - Mapa burzowa

Radar burz to aktualna mapa burzowa Polski, Europy i wybranych regionów na świecie. Szukaj gdzie jest burza w Polsce. Radar burzowy na żywo przedstawia także inne warunki pogodowe jak chmury i opady, temperatura oraz wiatr.


Mapa radarowa burz pozwoli wstępnie określić gdzie jest burza. Zjawiska atmosferyczne wskazujące na występowanie warunków burzowych: błyskawice i grzmoty, pioruny, chmury burzowe, ulewne deszcze czy gradobicie.

Odpowiednia domowa stacja pogodowa np. Renkforce W2052GU  może prognozować burze i wyświetlać ostrzeżenie przed burzą. Stacja pogodowa to dobry monitor i radar burz, który wstępnie wskaże gdzie są burze.

Gdzie jest burza - Jak obliczyć odległość burzy od nas


Aby określić odległość burzy w kilometrach należy policzyć sekundy od pojawienia się pioruna do grzmotu który usłyszymy. Każda sekunda to około 340 metrów bo z taką prędkością rozchodzi się dźwięk (340m/s)

Przykładowo grzmot po 5 sekundach od pojawienia się błyskawicy - 5x340 =1700 metrów (1,7km)

Mapa burzowa 


Radar burz
Radar burz
Jest podstawowym narzędziem dla łowcy burz do lokalizacji zjawisk atmosferycznych. Łowca burz specjalnie jedzie do centrum huraganu lub tornada które tworzy się wewnątrz superkomórek czyli wielkich chmur burzowych. Na miejscu tam gdzie jest burza, łowca burz chce uwiecznić na zdjęciach lub filmie ciekawe zjawiska atmosferczyne takie jak pioruny, wyładowania atmosferyczne i silne wiatry oraz ogromne chmury, a także zarejestrować w celach badawczych różne parmetry pogodowe.

Gdzie jest burza
Obserwatorzy burz z całego świata dla których monitorowanie i obserwacja pogody jest codziennym hobby mają zainstalowane specjalne czujniki wykrywające burze nawet kilkaset kilometrów od miejsca zamieszkania. Na podstawie zebranych danych zostaje sporządzona prognoza burz oraz mapa burzowa przedstawiająca aktualne wyładowania atmosferyczne. Każdy może zamontować taki czujnik i wspomóc grupę łowcy burz.
Burze nad Polską - Mapa burzowa
Chmury burzowe

Sezon burzowy w Polsce


Kiedy najczęściej są burze nad Polską. Burze mogą występować przez cały rok, ale największą aktywność mają od kwietnia do października. Przeważnie w miesiącach letnich szybko powstają chmury kłębiaste z których tworzą się chmury burzowe. W lato mogą występować gwałtowne burze z intensywnymi opadami deszczu i gradobiciem.