RADAR BURZ - Gdzie jest burza - Mapa burzowa

Radar burz to aktualna mapa burzowa Polski i Europy. Szukaj gdzie jest burza w Polsce i wybranych rejonach na świecie. Radar burzowy na żywo pokazuje przemieszczające się dziś chmury i komórki burzowe. Mapa wyładowań oraz gdzie teraz występuje burza.


Radar burz - Mapa burzowa


Radar burz pozwoli zlokalizować gdzie jest burza dziś na aktualnej mapie. Zjawiska atmosferyczne wskazujące na występowanie warunków burzowych: błyskawice i grzmoty, wyładowania, pioruny, chmury burzowe, ulewne deszcze, nawałnice oraz gradobicie.

Odpowiednia domowa stacja pogodowa np. Renkforce W2052GU  pomoże obserwować i prognozować kiedy będzie burza oraz wyświetlać ostrzeżenie przed burzą. Stacja pogodowa to dobry monitor i radar burz, który wstępnie wskaże gdzie są burze dziś w nocy oraz w dzień.

Radar burz
Radar burz

Gdzie jest burza - Jak obliczyć odległość burzy od nas


Aby określić odległość burzy w kilometrach należy policzyć sekundy od pojawienia się pioruna do grzmotu który usłyszymy. Każda sekunda to około 340 metrów bo z taką prędkością rozchodzi się dźwięk (340m/s)
Gdzie jest burza

Przykładowo grzmot po 5 sekundach od pojawienia się błyskawicy - 5x340 =1700 metrów (1,7km)

Mapa burzowa do obserwacji burz


Mapa burzowa jest podstawowym narzędziem dla łowcy burz do lokalizacji zjawisk atmosferycznych. Łowca burz specjalnie jedzie do centrum huraganu lub tornada które tworzy się wewnątrz superkomórek czyli wielkich chmur burzowych. Na miejscu tam gdzie jest burza, łowca burz chce uwiecznić na zdjęciach lub filmie ciekawe zjawiska atmosferyczne takie jak pioruny, wyładowania atmosferyczne i silne wiatry oraz ogromne chmury, a także zarejestrować w celach badawczych różne parametry pogodowe.

Mapa burzowa
Chmury burzowe
Obserwatorzy burz z całego świata dla których monitorowanie i obserwacja pogody jest codziennym hobby mają zainstalowane specjalne detektory burzowe i czujniki wykrywające burze nawet kilkaset kilometrów od miejsca zamieszkania. Wszystko połączone jest w sieć i na podstawie zebranych danych zostaje sporządzona prognoza burz oraz mapy burzowe przedstawiające aktualne wyładowania atmosferyczne. Każdy może zamontować taki detektor burzowy i wspomóc grupę łowcy burz.

Sezon burzowy w Polsce


Kiedy najczęściej są burze nad Polską. Burze mogą występować przez cały rok, ale największą aktywność mają od kwietnia do października. Przeważnie w miesiącach letnich szybko powstają chmury kłębiaste z których tworzą się chmury burzowe. W lato mogą występować gwałtowne burze z intensywnymi opadami deszczu i gradobiciem. Radary burzowe mogą wstępnie ostrzegać przed nawałnicami i wyładowaniami oraz pokazać jak przesuwają się fronty burzowe.