RADAR POGODOWY - Mapa radarowa Polski

Radar pogodowy w Polsce i Europie. Mapa radarowa przedstawiająca aktualne warunki atmosferyczne i ostrzeżenia pogodowe na mapie synoptycznej.


Radar pogodowy

Radar pogodowy


Radar pogodowy przedstawia zjawiska pogodowe panujące na świecie. Mapa burzowa w tym aktualne wyładowania atmosferyczne (błyskawice), opady deszczu i śniegu, siła wiatru oraz czeski radar meteorologiczny.


Pogoda na żywo i prognoza pogody na najbliższe dni i godziny oraz pogoda w nocy wraz z aktualnym zachmurzeniem nieba. Mapa synoptyczna.

Sprawdź na radarze pogodowym meteogramy w dowolnym miejscu na mapie.


Radary umożliwiają Ci obserwację na stężenie pyłów, zanieczyszczenie powietrza Polsce, jakość powietrza i mapę smogu.

Radar pogodowy pokazuje aktualne warunki atmosferyczne


W Polsce warunki atmosferyczne w ciągu roku są bardzo zmienne, więc mamy co obserwować. Wiosną pogoda jest kapryśna - zimno, czasem silne opady, a innym razem gorące dni. W lato oczekujemy słonecznych dni, jednak jest to okres burzowy - w każdej chwili szczególnie w górach możemy spodziewać się burzy. Lipiec jest często najbardziej deszczowym miesiącem w Polsce. Jesienne dni mogą być pogodne, ale często występują mgły nawet przez cały dzień. Jesienią zdarzają się także burze i silne opady deszczu jak również pierwsze opady śniegu. Zimą śnieg i lód, mroźne temperatury oraz śliskie drogi.

Mapa radarowa z ostrzeżeniami pogodowymi


Jak widać na mapie radarowej, pogoda w Polsce jest ciekawa w przeciwieństwie do krajów gdzie przez większość roku jest tylko słońce i bezchmurne niebo. Taka słoneczna pogoda przez cały rok dla niejednego z nas mogła by być nudna i monotonna. W Polsce mamy mnóstwo zjawisk pogodowych do obserwacji, często widzimy ostrzeżenia pogodowe z IMGW i dostajemy ostrzeżenia z RCB. Każda zmiana pogody sprawia, że mamy o czym mówić - o pogodzie rozmawiamy praktycznie codziennie.

Jak działa radar pogodowy


Radar pogodowy opiera się na zasadzie radaru dopplerowskiego, który wykorzystuje fale radiowe do obserwacji warunków atmosferycznych. Poprzez analizę zmiany częstotliwości fali odbitej od opadów, takich jak deszcz, śnieg czy mgła, radar może określić prędkość i kierunek tych opadów. Dodatkowo, ilość odbitych fal pozwala ocenić intensywność opadów. 

Radar Dopplera pozwala meteorologom śledzić rozwój chmur, przewidzieć opady i oszacować ich ewentualną intensywność. Informacje dostarczane przez radar są niezwykle ważne dla prognozowania pogody, ponieważ umożliwiają przewidywanie warunków pogodowych, ostrzeganie przed ekstremalnymi zjawiskami atmosferycznymi oraz planowanie działań w sytuacjach kryzysowych. 

Czeski radar pogodowy - Pogoda w Europie i na świecie


Czeski radar pogodowy przedstawiający warunki atmosferyczne w krajach takich jak: Anglia, Niemcy, Irlandia, Norwegia, Holandia, Włochy, Francja, Belgia, Szwecja, Austria, Dania, Hiszpania, Czechy oraz pozostałe kraje Europy i świata widoczne na mapie radarowej.