Częstotliwości lotnicze - PASMO LOTNICZE - Skaner radiowy

Lotnicze pasmo używane przez lotnictwo cywilne w Polsce 108 - 137MHz AM

Częstotliwości lotnicze. Skaner radiowy Uniden 125 XLT pozwala na nasłuch pasma lotniczego.
Skaner radiowy z pasmem lotniczym Uniden UBC125XLT

Częstotliwości lotnicze


Do nasłuchu samolotów i wieży kontroli lotów ATC możemy użyć skanera radiowego lub szerokopasmowego odbiornika RTL SDR DVB-T z chipsetem (RTL2832U) podłączanego do komputera przez port usb + odpowiednie sterowniki i bezpłatne programy takie jak np: SDR# (SDR Sharp), HDSDR, SDR Console.

Odbiornik pozwala także na odbiór stacji radiowych DAB+ oraz telewizji DVB-TPołączenie skanera z odpowiednią anteną i oprogramowaniem np. PlanePlotter pozwala także na odbiór z samolotów danych tekstowych ACARS oraz ADS-B.

Skaner radiowy jest urządzeniem szerokopasmowym co oznacza że możemy podsłuchiwać nie tylko pasmo lotnicze, ale także inne pasma radiowe np. krótkofalówki różnych służb, transmisje pogodowe z satelity przy odpowiednim oprogramowaniu, nasłuch CB radia i wiele innych. Zasięg skanera radiowego to zazwyczaj kilka kilometrów w terenie zabudowanym.

Nasłuch lotniczy online


Możliwy jest także nasłuch samolotów ATC przez internet. W połączeniu z radarem lotów, można poczuć się jak kontroler lotów. Tutaj usłyszysz rozmowy pilotów z wieżą na żywo.

Lista polskich lotnisk z transmisją na żywo:


Nasłuch samolotów i wieży kontroli lotów ATC Live.
Wieża kontroli lotów

Wykaz częstotliwości radiowych dla radioamatorów znajdziesz tutaj.