RADAR LOTÓW - Śledzenie samolotów na żywo

Aktualna mapa i radar lotów samolotów na żywo, na którym możliwe jest śledzenie lotów w Polsce i na świecie oraz obserwacja tras lotniczych. Sprawdź jaki jest obecny status lotu online z samolotu wybranego na radarze lotów.

Jak znaleźć samolot na radarze lotów? Mapa lotów umożliwia szukanie po numerze lotu. Zaznacz samolot na radarze lotów, a wyświetli się numer lotu zgodny z tym, który znajduje się na aktualnym bilecie lotniczym oraz lotnisko początkowe i docelowy port lotniczy. Zaznaczając niebieską pinezkę na mapie, wyświetli się nazwa lotniska i kod IATA/ICAO.

Radar lotów to śledzenie samolotów online


Radar lotów to mapa na której można szukać i śledzić samoloty aktualnie na niebie z regularnych linii lotniczych, a także wakacyjne loty czarterowe z popularnych biur podróży. To także bezpłatny radar lotów wojskowych, ale tylko tych samolotów które udostępniają sygnał ADS-B lub MLAT. Szukanie lotu po numerze na podstawie serwisu RadarBox i Flightradar 24, gdzie w każdej chwili radar lotniczy może śledzić ponad 10000 samolotów pasażerskich na świecie. Specyfikacja samolotów pasażerskich - wiek i rok produkcji samolotu, numer seryjny, status linii lotniczych, galeria zdjęć i historia każdego samolotu.

Radar lotów

Radar lotów pokazuje aktualny status lotu oraz dane o samolocie:

 • status lotu - czas i trasa lotu, odwołane i opóźnione loty
 • radar lotniczy umożliwia namierzanie i śledzenie samolotów na żywo
 • lokalizacja i aktualne położenie statków powietrznych
 • numer lotu i destynacja
 • wysokość i prędkość samolotu
 • tablica przylotów i odlotów na lotnisku
 • kontrola lotów na lotnisku i monitorowanie punktualności
 • samoloty aktualnie w powietrzu
 • korytarze powietrzne
 • czartery, regularne połączenia lotnicze i tanie linie

Obserwacja samolotów na radarze lotów 


Obserwacja samolotów (planespotting) to ciekawe hobby  i sposób na spędzenie wolnego czasu. Poczuj się przez chwilę jak pilot samolotu lub kontroler lotów sprawdzając parametry i trasę lotu na mapie.

Uruchom radar lotów, ustaw mapę na dowolny port lotniczy i obserwuj lot oraz przemieszczanie się maszyn w okolicy. Wyszukaj największe lotniska w Polsce: Lotnisko Chopina - Warszawa, Kraków - Balice, Gdańsk, Katowice Airport, Wrocław, Rzeszów. Rozpocznij śledzenie lotów na żywo o dowolnej porze dnia i bez względu na warunki atmosferyczne. Śledź loty samolotów pasażerskich twojej rodziny i znajomych. W oczekiwaniu na przyjazd twoich bliskich, możesz sprawdzić gdzie aktualnie znajduje się samolot i jaki będzie czas lotu na docelowe lotnisko. Dzięki tej informacji możesz wyjechać z domu o odpowiedniej porze aby odebrać ich z lotniska i uniknąć dodatkowych opłat za parking. Wiele lotnisk oferuje strefę Kiss&Fly czyli dojazd pod terminal, wsiadanie i wysiadanie z samochodu oraz kilka minut na pożegnanie się lub przywitanie. Np. lotnisko Kraków Balice oferuje 10 minut na wjazd i wyjazd ze strefy. Natomiast port lotniczy Katowice Pyrzowice nie posiada strefy Kiss&Fly i za każdy wjazd trzeba zapłacić 5zł -  za to mamy czas na obserwację ruchu lotniczego bo w tej cenie jest godzina czasu.

Kto korzysta z radaru i śledzenia ruchu lotniczego?


Linie lotnicze oraz piloci i obsługa naziemna także korzystają z radaru lotów aby mieć pod kontrolą w przestrzeni powietrznej ruch lotniczy nad Polską, Europą i resztą świata oraz podgląd na każdy opóźniony lot i ewentualne przekierowanie lotu na lotnisko zapasowe. Szybko mogą sprawdzić gdzie obecnie znajduje się samolot na mapie radarowej. W rozszerzonej wersji aplikacji flight radar do profesjonalnych zastosowań są dostępne dodatkowe dane jak: historyczne dane i przebieg lotu, mapa z pogodą, mapy lotnicze i więcej szczegółowych danych o samolocie.

Radar samolotów

Część statków powietrznych nie jest widoczna na radarze np. samoloty wojskowe, samoloty nie wyposażone w system ADS-B np. awionetki, samoloty prywatne i turystyczne w których nie jest wymagany system. ADS-B czyli system antykolizyjny oparty na GPS, obowiązkowo montowany jest w samolotach z masą startową ponad 5,7 tony.

Śledzenie lotów
Śledzenie lotów

Mapa lotów dzięki której można śledzić jakie samoloty latają nad Polską i na świecie - źródło: RadarBox lub Flightradar24.com


Popularne samoloty, które pokazuje radar lotniczy


Każdy miłośnik samolotów ma uruchomiony radar lotów aby mieć pogląd na samoloty na niebie i lotnisku. Może zlokalizować na mapie gdzie jest samolot i gdzie leci w danej chwili. Każdy chce również uwiecznić swój samolot na zdjęciu. Najpopularniejsze samoloty na radarze lotów to Boeing 737 i Airbus A320.

Największe samoloty świata widoczne na radarze lotów


Największy samolot pasażerski świata który lata nad nami i można go znaleźć na mapie lotów to Airbus A380 mogący pomieścić nawet 900 pasażerów. Na drugim miejscu znajduje się Boeing 747 (Jumbo Jet), a następnie Boeing 777.

Największy samolot pasażerski świata Airbus A380
Największy samolot pasażerski świata - Airbus A380


Inne statki powietrzne na radarze lotów


Na mapie lotów aktualnie widoczne są nie tylko samoloty - radar lotów nieraz pokazuje również takie statki powietrzne jak helikoptery, LPR (Lotnicze Pogotowie Ratunkowe), szybowce, balony, drony oraz pojazdy obsługi naziemnej takie jak odladzarki, ciągniki samolotowe, cysterny, wozy asenizacyjne, ambulifty, przenośniki taśmowe, wozy do obsługi bagażu, lotniskowa straż pożarna.

Obsługa naziemna na lotnisku (handling)

Radar lotów przedstawia także samoloty w ruchu na lotnisku w takich miejscach jak:

 • płyta postojowa - apron
 • droga kołowania - taxiway
 • droga startowa - runway
Czasami radar lotów pokazuje samoloty krążące wokół lotniska czyli są w tzw. holdingu (oczekiwanie). Sytuacje takie zdarzają się podczas złej pogody lub w oczekiwaniu na wolny slot (czas na start lub lądowanie przypisany dla każdego samolotu). Gdy samolot nie jest w stanie wylądować na danym lotnisku z powodu złych warunków atmosferycznych, jest przekierowany na inne lotnisko z lepszymi warunkami pogodowymi. Wspomaganie lądowania w trudnych warunkach umożliwia system ILS precyzyjnego naprowadzania samolotu montowany na lotniskach.


Gdy radar lotów pokazuje samolot lecący zygzakiem tam i z powrotem oznacza to, że wykonuje zdjęcia lotnicze nad danym terenem (aerofotografia).

Warunkiem widoczności samolotów na radarze lotów jest włączony system ADS-B, który jest w stanie określić pozycję samolotu na podstawie sygnału GPS. Radar lotów przedstawia wtedy dokładne współrzędne geograficzne każdego samolotu. Na tej podstawie można obliczyć jaka jest odległość i separacja między samolotami.

Bezpłatne śledzenie lotów dla każdego


Wakacje i podróże lotnicze może usprawnić radar samolotowy z którego dowiemy się wszystkich podstawowych informacji o locie. Wyszukaj lot i rozpocznij śledzenie samolotu. Każdy użytkownik z dostępem do internetu może bezpłatnie śledzić samoloty oraz aktualne odloty i przyloty na lotnisku.


W prawym górnym rogu wybierając flightradar24 możemy wyszukać dowolny samolot na radarze lotów, historię lotu, zmienić ustawienia mapy. Każdy samolot ma swoją starannie wyselekcjonowaną galerię zdjęć zrobionych przez miłośników lotnictwa. Możemy także użyć radaru lotów gdy chcemy zobaczyć ile aktualnie jest samolotów na niebie. Natomiast radiowy skaner lotów umożliwi nam podsłuchiwanie rozmów pilotów oraz wieży kontroli lotów na wybranym lotnisku.

Duży ruch lotniczy widoczny na radarze lotów


Latanie samolotem staje się co raz bardziej popularne - wakacje w najdalszym zakątku świata stają się możliwe dzięki co raz gęstszej siatce połączeń lotniczych. Wyszukiwarka lotów pozwoli nam znaleźć i wyszukać tanie loty w różne destynacje świata. Bilety lotnicze można wyszukać już za kilka złotych tam i z powrotem. Wakacje last minute można znaleźć już za kilkaset złotych i to z pakietem all inclusive (najtańsze wakacje z biura podróży: Turcja, Grecja, Egipt, Tunezja) Na tani urlop możemy udać się w dowolnej porze roku.

Loty na żywo

Radary lotnicze pokazują jak popularne staje się latanie samolotami. Jednocześnie zaczyna brakować pilotów. Szkolenie i licencja pilota samolotowego liniowego ATPL(A) to wydatek kilkudziesięciu tysięcy na który mało kto może sobie pozwolić. Zatłoczone lotniska często wymagają rozbudowy, a linie lotnicze często walczą o wolne sloty aby móc obsługiwać pasażerów.

Mapa radarowa w widocznym ruchem lotniczym i trasami przelotów pochodzi ze strony RadarBox i Flightradar24. Domyślnie ustawiony jest widok na samoloty nad Polską dzisiaj.