LORNETKA DO OBSERWACJI SAMOLOTÓW

Lornetka do obserwacji samolotów


Lornetka do obserwacji samolotów


Jeśli często widujesz samoloty przelatujące w twojej okolicy, jeździsz na lotnisko obserwować ruch lotniczy lub uczestniczysz w pokazach lotniczych, lornetka stanie się niezbędnym wyposażeniem. Dobra lornetka umożliwi ci oglądanie samolotów z bliska i z dużą ilością szczegółów. Będziesz mógł rozpoznać jaki samolot w danej chwili przelatuje, odczytać numery rejestracyjne, a lornetka w okolicy lotniska przyda się także do obserwacji operacji naziemnych.


Jaka jest najlepsza lornetka do obserwacji samolotów


Wybierając lornetkę zauważysz dwa oznaczenia np. 8x30, 10x50, 16x50. Co to znaczy? Np. lornetka 10x50, czyli 10 krotne powiększenie i średnica soczewki 50mm.


  • Im średnica szkła jest większa, tym więcej do lornetki wpada światła i widziane obiekty będą jaśniejsze. Im większa średnica soczewek tym lornetka będzie cięższa. Trzymanie lornetki o dużym ciężarze będzie męczące po kilku minutach obserwacji.
  • Kupowanie lornetki poniżej 25mm średnicy nie ma sensu, gdyż obraz będzie za ciemny
  • Im większe powiększenie, tym większe wstrząsy i obraz będzie trudniejszy w stabilizacji
  • Przy lornetkach z zoomem powyżej 16x trudno będzie w ręce utrzymać stabilny obraz i jednocześnie podążać za lecącym samolotem.
  • Do obserwacji samolotów na dużych wysokościach przelotowych, lornetka z dużym powiększeniem np. w dobrej cenie Celestron SkyMaster 25x70 będzie lepsza, ale może być niezbędne zastosowanie dobrego, stabilnego statywu najlepiej z głowicą kulową. Optymalna będzie 16x50 - Nikon Action EX 16X50 CF w której utrzymamy stabilnie obraz.
  • Większe powiększenie to także mniejsze pole widzenia.
  • Optymalna lornetka do obserwacji samolotów na co dzień, na pokazach lotniczych lub w okolicy lotniska i na niskich wysokościach to 10x42 np. Bresser Condor 10x42


Lornetka z zoomem, czyli z regulacją powiększenia - zmiennoogniskowa


W przypadku lornetek z zoomem, obraz może być trochę niewyraźny i jakość może nie spełniać oczekiwań. Dodatkowe elementy ruchome w lornetce zawsze stwarzają dodatkowe luzy i połączenia co może powodować zniekształcenie obrazu.

Najlepsza lornetka z zoomem, którą można w tej chwili polecić to: Nikon Aculon T11 8-24x25. To dobrej jakości lornetka kompaktowa z regulacją zoomu.

Zainwestuj w naprawdę dobrą, firmową lornetkę do plane spottingu. Jest to rzecz na lata i często przekazywana z pokolenia na pokolenie. Tania lornetka z marketu często nie spełni oczekiwań, mogą być problemy z kolimacją czyli optycznym i mechanicznym ustawieniem czego efektem mogą być bolące oczy i głowa.