SKOPELOS - Grecja - Wyspa z Mamma Mia

Skopelos - Grecja

Wyspa Skopelos leży na Morzu Egejskim w archipelagu Sporadów Północnych. Jest górzystą, pokrytą sosnowymi lasami wyspą z ukrytymi pięknymi kamienistymi plażami. Wyspa nie jest tak popularna i zatłoczona. Nie ma wielu hoteli, a miejscowości nie są za bardzo rozrywkowe. W lipcu można spędzić wakacje na luzie, z dala od zgiełku i bez przeciskania się w najpopularniejszych miejscach na wyspie.


Skopelos - Grecja
Skopelos - Grecja

Z Polski w tej chwili są 2 loty na tydzień (od czerwca do września) - z Katowic oraz Warszawy i w dodatku na sąsiednią wyspę Skiathos. Można dostać się także samochodem z Volos rezerwując wcześniej bilet na prom.

Zbliżamy się do lotniska na wyspie Skiathos (na Skopelos nie ma lotniska). Stewardesa informuje nas że będzie ostre hamowanie. Okazuje się, że jest tam krótki pas startowy o długości około 1600m. Miejsce zresztą znane wśród pasjonatów lotnictwa ze względu na widowiskowe lądowania dosłownie nad głową oraz podmuchy z silników samolotu przy starcie, które potrafią nas przewrócić.


Prom Hellenic
Przeprawa promem ze Skiathos na Skopelos


Na wyspę Skopelos przedostajemy się promem Hellenic, który płynie do miasteczka Skopelos około półtorej godziny.

Miasteczko Skopelos widoczne z góry Palouki


Z portu do hotelu w miejscowości Neo Klima jedziemy busem około pół godziny. Jest też możliwość przepłynięcia promem linii Anes ze Skiathos do portu w miejscowości Glossa. Jest to opcja szybsza (3o minut) i tańsza (5 euro). W trakcie przeprawy spotykamy delfiny, które ścigają się z promem.

Neo Klima - Skopelos - Sporady
Neo Klima

Gdzie kręcono Mamma Mia!


Skopelos zasłynęła z tego że kręcono tu sceny do filmu Mamma Mia. Wyspa w filmie nazwana była Kalokairi. Film ten chętnie jest puszczany wieczorową porą w hotelach na wyspie. Bardzo przyjemnie ogląda się go, a szczególnie scenerię którą już zwiedziliśmy.


Co zwiedzić na Skopelos


Na miejscu wypożyczamy skuter i quada, które są najlepsze do zwiedzenia wyspy. W pierwszej kolejności jedziemy do miasteczka Skopelos. Zostawiamy skuter na parkingu w porcie. Idziemy wzdłuż promenady z licznymi tawernami i knajpkami. Następnie skręcamy w pierwszą lepszą uliczkę i udajemy się na wzgórze gdzie widoczny jest kościółek. Jest tam bardzo ciekawy labirynt wąskich uliczek, warto po nich trochę pobłądzić i sprawdzić co tam jest poukrywane. Znajdziemy greckie knajpki, sklepiki, liczne kościółki i kapliczki. Poczujemy prawdziwą Grecję bez sztucznych turystycznych atrakcji dla mas. W lipcu mijaliśmy pojedycznych turystów (jak dobrze, że są jeszcze takie miejsca :)

Skopelos Town
Miasteczko Skopelos


Kręte, greckie uliczki

Ze wgórza podziwiamy panoramę miasteczka z charakterystycznymi czerwonymi dachami. Na przeciwko widać zielony półwysep z wysoką i niezamieszkaną  górą Palouki. Znajdują się tam klasztory i kościółki do których drogą gruntową najlepiej dojechać quadem lub udać się na pieszą wędrówkę.

Grecka tawerna


Skopelos - Czerwone dachy


Port Skopelos


Następnym miejscem do którego można udać się skuterem jest kościół St. Ioannis - Kastri. To tutaj kręcono sceny ślubu w filmie Mamma Mia. Po dotarciu krętymi i wąskimi schodami na szczyt 100 metrowej skały ukazują się niesamowite widoki. Do kapliczki można wejść, zapalić świeczkę, pomodlić się. Na dole znajduje się niewielka plaża, także warto wziaźć strój kąpielowy.

Mamma Mia Greece
St. Ioannis - Kastri jako atrakcja turystyczna z filmu Mamma Mia
Widok ze wzgórza

Glossa

Kolejny dzień i kolejna wycieczka skuterem do wioski Glossa położonej na wzgórzu. Podobnie jak w Skopelos Town tutaj też możemy pobłądzić po wąskich uliczkach i podziwiać piękne widoki. Znajdziemy tu sklepiki z pamiątkami oraz kawiarenki.

Glossa - Skopelos
Glossa
GlossaGlossa - Grecja
U góry Glossa, na dole Loutraki


Zjeżdżając ze wzgórza do Loutraki znajdziemy się w porcie z którego jest możliwość popłynięcia na wyspę Skiathos, Alonissos oraz inne wyspy. Bilety na prom Anes można kupić z wyprzedzeniem przez internet lub na miejscu w biurze turystycznym. Cena biletu niecałe 10 euro tam i z powrotem. Czekając na prom idziemy na plażę Glystra, a po drodze do knajpki na piwo oraz grecką pitę.

Prom Anes
Prom Anes kursujący między wysepkami


Plaże na Skopelos

Plaża Kastani którą zobaczymy w filmie Mamma Mia jest najchętniej odwiedzaną i najpięknieszą plażą na wyspie. Otoczona lasem i skałami oraz krystalicznie czystą i błękitną wodą.

Kastani Beach
Plaża Kastani
Plaża Kastani - Skopelos
Mamma Mia! Tu kręcono film


Na drugim miejscu polecam ukrytą plażę Hovolo w miejscowości Neo Klima, do której musimy dojść jakieś 500m wzdłuż skał (weźcie ze sobą buty do wody). Na miejscu jest niewielka plaża otoczona wysokimi skałami. Z jednej ze skał można skakać do wody. Opływając skały znajdujemy małe jaskinie i szczeliny w których możemy pływać między wysokimi skałami.

Hovolo Beach - Grecja Skopelos
Plaża Hovolo
W Neo Klima jest wypożyczalnia kajaków na których o zachodzie słońca można opływać ukryte zatoczki, plaże i skały.

Wypożyczalnia kajaków
Wypożyczalnia kajaków w miejscowości Neo Klima

Zachód słońca w Grecji
Neo Klima o zachodzie słońca


Polecam też zajrzeć na plażę Milia i Panormos gdzie znajdziemy plażowe knajpki.

Pewnego dnia bieżemy quada, mapkę i szukamy nowych plaż do zaliczenia. Znajdujemy na mapie plażę Perivoliou. Krętymi, górskimi i leśnymi drogami udajemy się na miejsce. Ukazuje się niesamowita plaża na którą trzeba zejść pieszo ze wzgórza.  Najlepiej udać się tam w pierwszej połowie dnia aby jak najdłużej skorzystać ze słońca.

Perivoliou Beach
Plaża Perivoliou


Skopelos jest wyspą na którą chce się wrócić. Nieskażona masową turystyką, spokojna z pięknymi krajobrazami. Naturalna i zielona oraz z krystalicznie czystą wodą.

Jest tam wiele ciekawych miejsc do odkrycia. Wystarczy zboczyć z głównej drogi aby znaleźć fajne miejsca.

Pogoda na Skopelos podczas naszego pobytu przez dwa tygodnie była idelana. Pewnie wrócimy na Sporady i będziemy zwiedzać kolejne miejsca.

Elios

Zobacz także co ciekawego kryje grecka wyspa Samos, położona niedaleko Turcji.