SKIATHOS - Lotnisko i grecka wyspa z atrakcjami

Skiathos - wyspa grecka znana każdemu planespotterowi


Skiathos słynie z lotniska o krótkim pasie startowym o długości 1628m. Dzięki temu możemy podziwiać efektowne lądowania samolotów kilka metrów nad głową. Podczas kołowania do startu samolot zatrzymuje się kilkanaście metrów od nas. Gdy samolot zaczyna startować można poczuć bardzo duże podmuchy z silników odrzutowych ( jet blast ) podczas których nie jesteśmy w stanie ustać w miejscu, czapki spadają z głów, stojące skutery przewracają się, a kaski lądują w wodzie.


Lądowanie samolotu tuż nad głową na lotnisku Skiathos w Grecji

Skiathos LotniskoW sezonie zawsze zbiera się spora grupa ludzi aby obserwować samoloty podczas stratów i lądowań.Lotnisko Skiathos


Lotnisko Skiathos ( JSI / LGSK ) jest drugim po Sint Maarten na Karaibach najatrakcyjnieszym lotniskiem pod względem niskich lądowań i możliwości przeżycia jet blastu. Największym samolotem lądującym na Skiathos jest Boeing 757, dla większych samolotów pas jest za krótki. Podczas lądowania na Skiathos przeżyjemy silne hamowanie.

Skiathos Landing
EI-GAX - Boeing 737 - Blue Panorama Airlines

W oczekiwaniu na kolejne samoloty możemy odwiedzić knajpkę Amaretto Cafe Snack Bar znajdującą się około 100m od pasa. W środku znajdziemy aktualną tablicę lotów i różne gadżety lotnicze i pamiątki do kupienia.

W sezonie wakacyjnym na Skiathos dolecimy z Warszawy i Katowic. Z lotniska do centrum miasta Skiathos dojdziemy na pieszo w 20 minut. W mieście znajduje się dużo kwater i hoteli, liczne tawerny i sklepy z przystępnymi cenami. Z portu można popłynąć promem na piękna wyspę Skopelos. Koszt przeprawy tam i z powrotem promoem ANES to około 10 euro. Na wyspie Skiathos i Skopelos kręcono film Mamma Mia! co też jest atrakcją turystyczną.


Po drugiej stronie pasa starowego znajduje się plaża Xanemos

Skiathos - Short Runway
SE-KXK - Saab 2000 - Tus Airways

Samolot szykuje się do startu i zaraz zapoda jet blastem.

Jet Blast


W drodze na lotnisko. W tym miejscu samochody zatrzymują się gdy ląduje samolot.

W drodze na lotnisko Skiathos


Wyspa Skiathos - centrum miasteczka i port

Skiathos


Prawie można dotknąć samolotu. Niektórzy uciekali bo myśleli że dostaną z kółka w głowę.

Samoloty nad głową
G-LCYN - Embraer ERJ-190SR - British Airways