MGŁA - Jak powstaje mgła. Rodzaje mgieł

W meteorologii mgła nazywana jest wtedy gdy widoczność spada poniżej 1000m. Zamglenie to słaba widoczność wynosząca ponad 1000m.

Mgła

Mgła jest efektem skraplania się pary wodnej w powietrzu. Powstawanie mgły zwykle wiąże się z ochłodzeniem powietrza i nasyceniem go wilgocią. Mgła jest to chmura powstająca przy powierzchni ziemi, składająca się najczęściej z kropelek wody 

Mgła - Jak powstaje mgła


Mieszanie dwóch mas powietrza o różnej temperaturze i wilgotności może również prowadzić do powstawania mgły. Mgła tworzy się także przy nasyceniu wilgocią, które następuje, gdy powietrze zawiera maksymalną ilość pary wodnej, jaką może utrzymać w danej temperaturze i ciśnieniu. Gdy powietrze się ochładza, zdolność do zatrzymywania pary wodnej maleje, co prowadzi do skraplania się pary wodnej i tworzenia mgły. 


Rodzaje mgieł

Każdy rodzaj mgły powstaje dzięki różnym czynnikom atmosferycznym. Szczególny wpływ na powstawanie mgieł ma temperatura. Oto podstawowe rodzaje mgły:

    • Mgła radiacyjna - powstaje w wyniku wypromieniowania ciepła z podłoża. Powierzchnia ziemi oddaje duże ilości ciepła wtedy warstwa powietrza przy gruncie wychładza się skutkiem czego powstaje mgła. Powstaje najczęściej w bezchmurne i bezwietrzne noce w rejonach wiejskich i okolicach wód

    • Mgła adwekcyjna - powstaje gdy ciepłe i wilgotne masy powietrza napływają nad zimniejszy obszar. Występuje często nad morzami i oceanami, gdzie ciepłe morskie powietrze spotyka się z zimniejszym lądem. 

    • Mgła z wyparowania – powstaje w wyniku parowania wody cieplejszej niż powietrze. Czym większa różnica temperatur tym większe parowanie. Występuje szczególnie na obszarach podmokłych, zbiornikach wodnych i rzekach.

    • Mgła z wyparowania opadu – ma miejsce gdy zimny opad styka się ciepłym gruntem

    • Mgła smogowa – powstaje w wyniku pomieszania mgły z zanieczyszczeniem powietrza, np. mgła + dym = smog

    • Mgła frontowa powstaje w wyniku przechodzenia frontu atmosferycznego 

    • Mgła sezonowa szczególnie zależna od pory roku


Gdzie najczęściej występuje mgła

Mgła może częściej występować na obszarach takich jak:

    • Doliny i niziny gdzie powietrze nie ma dużego przepływu i może ochładzać się szybciej niż na obszarach otwartych.

    • Jeziora, rzeki, stawy i obszary bagniste sprzyjają powstawaniu mgieł gdzie woda jest źródłem wilgoci. Ochłodzone powietrze nad wodą może ulec kondensacji i w efekcie powstanie mgła. 

    • Nad morzem mgła jest częstym zjawiskiem, szczególnie w okolicach ciepłych prądów morskich, gdzie ciepłe powietrze spotyka się z zimną morską wodą.

    • W mieście gdzie wystąpić może mgła smogowa. Zanieczyszczenia mogą przyciągać mikroskopijne kropelki wody tworząc smog.

    • Obszary górskie gdzie wysokość terenu zmienia się dynamicznie, a warunki pogodowe szybko zmieniają się.

    • Obszary o dużej wilgotności gdzie występują obfite opady deszczu.

Mgła w Polsce najczęściej występuje późną jesienią i na początku zimy.

Las we mgle


Kiedy zniknie mgła

Mgła zanika gdy wzrasta temperatura powietrza i maleje wilgotność. Wpływ ma także rosnąca prędkość wiatru który rozwiewa mgłę. Natomiast nasłonecznienie może podgrzać powietrze i także przyczynić się do ustąpienia mgły.

Mgła może zanikać stopniowo lub gwałtownie, w zależności od powyższych czynników pogodowych. Proces zanikania mgły jest bardziej widoczny w dzień, kiedy pojawia się słońce i wzrasta temperatura.


Jak mgła wpływa na otoczenie

Mgła bardzo ogranicza widoczność i jest szczególnie niebezpieczna dla kierowców. Zimą dodatkowo marznąca mgła może tworzyć na jezdni gołoledź.

W lotnictwie mgła jest przeszkodą dla pilotów którym może przeszkodzić w starcie czy lądowaniu. Może całkowicie sparaliżować ruch lotniczy.

W żeglarstwie utrudnia orientację na wodzie, zniekształca dochodzące odgłosy. Z pomocą przychodzą odpowiednie sygnały mgłowe nadawane przez żeglarzy aby ostrzec inne jednostki na wodzie.

Na obszarach suchych mgła może być jedynym źródłem wody z którego korzystają rośliny i owady.