RIWIERA ALBAŃSKA | Albania | Ceny | Pogoda

Jeszcze do niedawna Albania była zupełnie niedoceniana wśród biur podróży i turystów. To niewielkie, urocze państwo leży na Bałkanach, graniczy z Grecją, Czarnogórą, Macedonią i Serbią. Brzeg o długości ponad 360km, ciepły, śródziemnomorski klimat oraz doskonała lokalizacja sprawia, że od kilku lat wczasy w Albanii są coraz bardziej popularne wśród polskich turystów a wciąż utrzymujące się niskie ceny dodatkowo zachęcają aby poznać ten kraj bliżej.

Saranda - Albania
Saranda - Albania. Foto: Egzon Bytyqi


Riwiera Albańska – piękne plaże i centrum nocnego życia


Albania jest rajem dla plażowiczów. Niemal całe wybrzeże obfituje zarówno w kurorty, jak i dzikie, mniej turystyczne miejsca, które dopiero czekają na odkrycie. Najbardziej rozsławionym miejscem jest oczywiście Riwiera Albańska, która leży w południowej części państwa u wybrzeży Morza Jońskiego. To mekka turystów, centrum nocnego życia oraz doskonała baza wypadowa do mniej lub bardziej znanych zabytków.

Wybierając się na dwutygodniowy urlop w Albanii z pewnością warto wziąć pod uwagę tę lokalizację – bliskie towarzystwo gór, parków narodowych, większych kurortów, antycznych zabytków oraz tradycyjnych wiosek albańskich z pewnością zadowolą najbardziej wymagających turystów.

Riwiera Albańska
Riwiera albańska. Foto: Peter Chovanec
Riwiera Albańska obejmuje 25 plaż, które doskonale przystosowane są do wypoczynku.
Stanowi bazę do zwiedzania zamków (takich jak Zamek Borshi czy Zamek Alego Paszy), parków narodowych (lądowych i morskich) oraz gór Cika, których podstawy znajdują się tuż przy wybrzeżu.

Niemal wszystkie plaże Riwiery Albańskiej są w mniejszym lub większym stopniu zagospodarowane jednak także miłośnicy dzikiej natury znajdą coś dla siebie – szczególnie obszary pomiędzy głównymi plażami mogą stanowić odskocznię od zgiełku miast i kurortów.
Jeśli swoje wczasy wybieramy pod względem nocnego życia i dostępu do atrakcji, z pewnością warto zwrócić uwagę na bliskość takich miejsc jak Durres, Ksamil czy Vlora. Te turystyczne kurorty są doskonałą bazą dla rodzin z dziećmi, młodzieży, studentów czy osób, które lubią aktywny wypoczynek. Znajdziemy tutaj wspaniałe restauracje, sklepy, hotele oraz dostęp do komunikacji, która zapewni połączenie z innymi częściami Albanii.

Aktywny wypoczynek w Albanii


Wiele osób uważa – zupełnie bezpodstawnie – że Albania nie oferuje żadnych ciekawych miejsc, które warto choć raz zobaczyć w swoim życiu. To jednak nieprawda: Albania sprosta wymaganiom każdego turysty.

Góry i parki narodowe


Dla fanów trekkingu z pewnością odpowiednie będą Góry Północnoalbańskie, które  leżą na granicy z Serbią i Czarnogórą a ich najwyższe szczyty liczą przeszło 2500m n. p.m. Do Albanii można wybrać się na narty, gdyż panują tam dobre warunki narciarskie.

Albania obfituje również w parki narodowe, z których najbardziej popularne to Park Narodowy Llogara w górach Cika czy Park Narodowy Tomor. Dla miłośników antycznej kultury Albania serwuje stanowisko archeologiczne (będące równocześnie parkiem narodowym) Burtint, gdzie zobaczymy osadę, która funkcjonowała już 2, 5 tysiąca lat temu.

Innymi miejscami, które z pewnością warto zobaczyć to m. in. Gjirokastra zwane „miastem białych dachów” lub „miastem tysiąca schodów” i Berat czyli jedno z najbardziej urokliwych, albańskich miasteczek.

Nurkowanie w Albanii


Albania to także doskonały cel podróży dla fanów aktywnego wypoczynku nad wodą. Morze Jońskie stanowi wspaniały ośrodek dla miłośników nurkowania, którzy mogą zobaczyć zarówno niezwykłe, podwodne krajobrazy, jak i różnorodność morskiego życia.

Plaże w Albanii - Gjipe Beach
Gjipe Beach - Albania. Foto: Egzon Bytyqi

Kuchnia albańska


Tradycyjna kuchnia albańska przez wielu określana jest mianem „doskonałej”. Nie bez powodu – nawet najbardziej wymagające podniebienia nie mają się czego obawiać. Dania są mieszaniną kuchni śródziemnomorskiej – ze względu na bogactwo połowów – oraz mięs takich jak baranina czy koźlina.

Kuchnia albańska
Kuchnia albańska. Foto: Vegim Zhitija
W większości kurortów znajdziemy małże przyrządzane na różne sposoby a na bardziej odważnych czekają niejadane w Polsce fragmenty jagnięciny. Typowymi roślinami, które jadają Albańczycy są pomidory (świeże oraz suszone), liście winogron, różne odmiany papryki i oliwki. Podstawowym źródłem węglowodanów są kasze oraz tradycyjna pita czyli rodzaj chleba, który przypomina nasze podpłomyki. Z pewnością warto spróbować także albańskiego ajwaru czyli pikantnej pasty z pomidorów, papryki, bakłażanów i dodatków. Jeśli chodzi o alkohol, najbardziej rozsławionym jest oczywiście rakija, którą spożywa się niemal we wszystkich krajach bałkańskich oraz wina, z których warto wybierać te, które są wytwarzane na terenie państwa.

Albania – informacje praktyczneWycieczki do Albanii oferują już niemal wszystkie biura podróży, zwykle w stosunkowo niskich cenach. Znajdziemy oferty zarówno all inclusive w eleganckich hotelach, jak i tanie oferty wyjazdów od mniej popularnych przewoźników. W wielu przypadkach warto brać oferty, które nie zawierają pełnego wyżywienia – Albania jest rajem dla smakoszy, a niskie ceny jedzenia z pewnością stanowią doskonałą szansę na spróbowanie prawdziwej, bałkańskiej kuchni.

Ceny w Albanii


Walutą albańską jest LEK (1 euro to ok. 135 leków) a ceny poza największymi kurortami zachęcają do zakupów. Za chleb zapłacimy średnio ok. 65 leków, tradycyjne, naturalne sery to koszt od 400 do 1000 leków za kilogram. Jagnięcina czy baranina w Albanii nie jest dużo droższa od wieprzowiny – kilogram baraniny kosztuje ok. 750 leków. Szczególnie niedrogie są warzywa i owoce (arbuzy, pomidory, melony), których warto szukać na bazarach i w małych sklepach.

Przykładowe ceny w Albanii na rok 2020:


 • piwo w restauracji 5zł
 • piwo w sklepie od 2,5zł
 • obiad w restauracji od 13zł
 • kawa 5zł
 • woda 1,5l - 1,9zł
 • mleko 4zł
 • chleb 500g - 2,4zł
 • ser 18zł
 • pomidory 2,5zł
 • bilet komunikacji 1,4zł
 • paliwo 6,2zł
 • papierosy 10zł


Saranda - miasto w południowej Albanii
Saranda - miasto w południowej Albanii
Albania stanowi coraz bardziej popularny cel podróży wśród europejczyków. Piękne plaże, bliskość gór, niskie ceny i wspaniała pogoda przyciągają turystów i zapewniają im niesamowitą, wakacyjną przygodę. Albania to również doskonała baza wypadowa do innych państw bałkańskich: Czarnogóry, Macedonii, Grecji a nawet Chorwacji. To miejsce, które zasługuje na to, by choć raz w życiu rozsmakować się w jego kuchni, podziwiać góry wpadające do morza i poznać wspaniałych, gościnnych i miłych ludzi.

Stolica Albanii: Tirana

Sprawdź radar lotów i zobacz jakie samoloty latają do Albanii.