POGODA DŁUGOTERMINOWA - Prognoza na 10 dni

Sprawdź jaka będzie prawdopodobna pogoda na 10 dni. Pogoda długoterminowa na najbliższy tydzień oraz możliwy rozwój sytuacji meteorologicznej w Polsce w kolejnych dniach.

Dzięki analizie długoterminowych danych klimatologicznych możliwe jest przewidywanie pogody długoterminowej. Jednak taka prognoza jest mniej dokładna i bardziej ogólnikowa. Wiele czynników może wpłynąć na nagłą zmianę pogody. 

Pogoda długoterminowa


Długoterminowa prognoza pogody 

Prognoza powstaje dzięki połączeniu wielu danych takich jak:

  • monitorowanie zjawisk pogodowych z satelitów meteorologicznych takich jak Meteosat
  • zbieranie danych z tysięcy naziemnych stacji meteorologicznych i radarów pogodowych skanujących niebo
  • analiza danych historycznych
  • modelowanie numeryczne
  • dane pogodowe przesyłane z aktualnie przemieszczających się samolotów i statków 

Najlepsza i najdokładniejsza prognoza to dane pogodowe przedstawione maksymalnie na dwa kolejne dni. Prognozę pogody trzeba sprawdzać codziennie aby mieć dokładne i aktualne dane meteorologiczne na dziś i jutro.

Na dzień dzisiejszy mimo zaawansowanej technologii oraz ogromnej ilości historycznych danych pogodowych, nie jest możliwe precyzyjnie przewidzieć jaka pogoda będzie na kolejne 30 dni a tym bardziej na kolejną porę roku.

Prognoza sezonowa to przewidywanie najbardziej prawdopodobnych warunków pogodowych, które mogą wystąpić w danej porze roku. Nie jest to szczegółowa prognoza pogody lecz wstępne obrazy pogody na kolejne miesiące.