Ograniczone połączenia lotnicze - ZAKAZ LOTÓW

W sytuacjach wyjątkowych widać wyraźne ograniczenie połączeń lotniczych jak to miało miejsce w marcu 2020 roku kiedy ogłoszona została pandemia.
Wiele lotów zostało odwołanych z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa na świecie, a niejeden przewoźnik całkowicie likwiduje wybrane połączenia. Niektóre kraje europejskie jak Włochy czy Słowacja jako pierwsze decydują się na zamknięcie lotnisk i ograniczenia dla lotów międzynarodowych oraz wprowadzenie specjalnych procedur i rozszerzonej kontroli bezpieczeństwa. 12 marca 2020r. na miesiąc zostały zawieszone loty z Europy do USA, a także ograniczono i wstrzymano wiele połączeń międzynarodowych i regionalnych.

Od 15 marca 2020 wstrzymanie międzynarodowych połączeń lotniczych z i do Polski na co najmniej 10 dni.


Zakaz lotów z Europy do USA

Po wprowadzeniu zakazu lotów z Europy do USA, na radarze lotów wyraźnie widać ruch samolotów tylko w jedną stronę.

Ogólnoświatowy ruch turystyczny drastycznie zmalał w obawie przed wirusem i chorobą COVID-19, co widoczne było na samym radarze, gdzie częstotliwość lotów zmalała. Skutkuje to także upadkiem linii lotniczych flybe, a wiele samolotów lata na pusto tylko po to aby utrzymać sloty lotniskowe czyli być o określonej godzinie w porcie i nie stracić tego czasu na rzecz konkurencji (koszt paliwa nie ma znaczenia, ponieważ taki slot na ruchliwym lotnisku może kosztować miliony dolarów). Nastały więc ciężkie czasy dla branży lotniczej, która liczy starty spowodowane uziemieniem maszyn. Plusem tej sytuacji jest, że Ziemia trochę odetchnie od masowej turystyki i generowanych przez nią śmieci i spalin.

Wielu turystów odwołało także swoje zagraniczne wakacje, a biura podróży świecą pustkami. Zanosi się, że będzie to słaby rok pod względem rezerwacji wakacyjnych, a także wyjazdów na własną rękę tanimi liniami lotniczymi. Po opanowaniu zagrożenia zyskać może turystyka krajowa, być może ludzie będą bezpieczniej czuć się nad polskim morzem niż za granicą.

Zawieszony loty i paraliż


Paraliż może nastąpić także w przypadku wybuchu wulkanu jak to miało miejsce na Islandii, gdzie w 2010r. doszło do erupcji wulkanu Eyjafjallajökull co spowodowało, że odwołane loty i opóźnienia przełożyły się na całą siatkę połączeń w Europie. Także wulkan Etna na Sycylii powodował zamieszanie w punktualnym podróżowaniu. Samoloty muszą unikać pyłów wulkanicznych, które są szkodliwe dla silników odrzutowych.

W szczycie sezonu zdarzały się  sytuacje, że zabrakło maszyn do obsługi pasażerów, szczególnie w lotach czarterowych. Wystarczy awaria jednego samolotu aby zaburzyć rozkład lotów i opóźnić lot o kilkanaście godzin. Przykładowo uziemione samoloty Boeing 737 MAX ograniczają możliwości przewoźników i często dochodzi do sytuacji, że linie muszą podnajmować samoloty od innych firm.

Działania wojenne i nieciekawe sytuacje polityczne wpływają na trasy lotu i kasowanie połączeń. Może to także skutkować omijaniem kraju w celach bezpieczeństwa lotów jak to miało miejsce na Ukrainie co powodowało nadrabianiem drogi w przestrzeni powietrznej.

Strajk pracowników obsługujących lotnisko i strajk pilotów to sytuacja, która powtarza się praktycznie co roku i powoduje zaburzenia w siatce połączeń i odwołanie setek lotów.